חתונמי 4: קארין שניידרמן + איתמר עמי = הצלבה ומפת הקשר

 

 

הניתוח בוידיאו

הכתבה בוואלה! עם הניתוח שלי

קארין ואיתמר – ניתוח הקשר – יאיר טריבלסקי

 

 

הניתוח בטכסט: 

הקדמה

לגבי מפת קשר/הצלבת מפות: חשוב להבין שיש הבדל בין הדרך שבה כל אחד מהשנים שבקשר מתנהג בחיים עצמם, ובדרך שבה הם מתנהגים בדינמיקה של קשר מסוים כשהם ביחד. קשר בין בני זוג ספציפיים הוא ייחודי להם, ולא ממש דומה להתנהלות שלהם בקשרים אחרים. רק אם יבינו מה הם פוגשים בקשר, יקחו אחריות ויתמסרו אליו, הקשר יוכל למצות את עצמו כולל השעורים שכל אחד מהם עובר.

במבט ראשון במפת הקשר של קארין ואיתמר אנחנו רואים תצורת עפיפון שמורכבת ממשולש גדול, ומשולש קטן מעליו. את שני המשולשים חוצות שתי זויות של עימות. התצורה הסופית היא מעין סוג של צלב, או יותר נכון שבמרכזו אדם שפורש את ידיו לצדדים. הידים והעפיפון הם בצבע תכלת הרמוני, אבל זויות העימות הן בצבע אדום. עימות זה עימות..

שני המשולשים מדגישים את היכולת של בני הזוג להגיע להרמוניה ולהשלמה בלא מעט תחומים בחייהם, כשמשולש המזל הגדול ביסוד האש מסמל נינוחות אנרגטית בעשייה משותפת, והמשולש הקטן מסמל יכולת להצליח ןאף לשתף פעולה מבחינה מקצועית. בגדול יש בהחלט פוטנציאל הרמוני ושיתופי לקשר הזה..

מלות המפתח – הרמוניה ושתוף פעולה. אז מה מונע אותן בעצם? שתי זויות העימות שבמרכז. הן מייצגות קונפליקט, שהולך ומתחזק ככל שעובדים עליו פחות, והוא הופך מטורדני למעיק באמת, למרות שהשנים לא מבינים למה זה קורה שוב ושוב.

השמש (מסומנת בחץ כתום) נמצאת במזל מאזניים הפייסני והאינטליגנטי השייך ליסוד האויר, בעוד כוכב מרס (בחץ אדום משמאל) נמצא במזל גדי הנוקשה והמעשי השייך ליסוד האדמה.  הצד הגברי של איתמר מורכב מצירוף של יסוד האוויר השכלתני והחברתי, ויסוד האדמה הפרקטי.

לעומת זאת הירח (בחץ כחול) נמצא במזל קשת ההרפתקני ואוהב החופש, וונוס (בחץ ורוד) נמצאת במזל טלה האסרטיבי והציידי. הירח וונוס מסמלים את היסוד הנשי בקשר – את קארין – כשגם הקשת וגם הטלה בהם הם נמצאים שייכים ליסוד האש. אל ונוס שבמזל טלה צמוד גם מרקורי כוכב התקשורת (בחץ תכלת) של הקשר שגם הוא במזל טלה.

לשמש שתי זויות מעשיות ליופיטר(בחץ צהוב) ולאורנוס (בחץ סגול), שני כוכבים לא אישיים,  אבל גם זוית פעולה שעוצרת את השפעת יופיטר השמח עם זוית פעולה של סטורן הנוקשה (בחץ שחור) המראה על צד ביקורתי שקיים לאורך הקשר, וכאמור זויות אדומות של קונפליקט בין השמש לבין מרקורי וונוס. למרס יש צמידות רגשית עם נפטון (בחץ ירוק) המטשטש ומערפל.

ונוס צמודה למרקורי ובזויות הרמוניות ליופיטר לירח ולאורנוס.

על סמך החלוקה הראשונית הזו אפשר לראות את המרכיב העיקרי בקשר שיוצר את הקונפליקט העיקרי שעליו יקום ויפול דבר: הצורך בשליטה, בעיקר של איתמר אולם הוא לא יכול לממש אותה: שתי הפלנטות המייצגות פה אנרגיה גברית נמצאות בעמדת חולשה יחסית מול הפלנטות המייצגות את קארין ונמצאות ביסוד האש.

פה מתחיל קונפליקט: איתמר מבחינתו אמור לתת פה את הטון והמלה האחרונה תמיד אמורה להיות שלו, אבל קארין בתגובותיה הלא צפויות מפעילה אותו וגורמת לו לאבד את השליטה שהוא כל כך רוצה בה,  וקארין אינה נכנעת לא לבקשה להוריד את האיפור, לא להחזיר את המזוודה, ועוד מיני דברים קטנים אך משמעותיים בקונטכסט הזוגי.

 

אבל מה בעצם רוצה קארין? האם באמת שליטה במה שקורה? ממש לא: קארין בסופו של דבר רוצה שאיתמר רק יהיה קשוב אליה, זה הכל. אם יעשה זאת – תיפתח ותתן בו ובקשר אמון. אלא שאיתמר ראה בכניעה לרצונותיה של קארין כניעה לקפריזות, מכניס את האגו לעניין, והצורך בשליטה הופך להיות אישו בפני עצמו. ולכן כשהוא לא מצליח ועוד חוטף ביקורת ממנה, הוא נכנס למצב של אטימות וכעס מסתגר במניפולציה קרבנית, ולא מנסה לקחת אחריות או להבין את חלקו בדילמה ובמה שקורה.

מבחינת קארין הקשר הזה הוא סוג של חוויה מתקנת לקשר או קשרים קודמים שלא איפשרו לה לבוא לידי ביטוי, והיא רוצה להרגיש חופשיה להתמקד באנרגיה יוצרת ויוזמת אם איתמר יאפשר לה.

אבל אחרי התחלה פייסנית ומאפשרת דברים לא קורים בקצב הרצוי לאיתמר, והוא מגיב בכעס, ובמקום לדבר – נאטם ובורח פנימה. למרות שהוא מנסה בהמשך לדבר על הדברים, ניכר שהוא מתחיל להסגר לאט לאט.

איבוד השליטה של איתמר כשדברים לא קורים כפי שהוא רוצה, מכניסים אותה למגננה וקארין, מתקפדת, מה שמרגיז אותו יותר. הכעס וחוסר השליטה שלו בקשר, הם בעקיפין סוג של מראה מבחינתו ליחסים בבית שלו – ובעצם של שניהם – שבו האב היה פייסני יותר ומי ששלטה היתה האם. אולם איתמר קיבל את כל הגיבוי לכך שהוא זה שיכול ומגיע לו לשלוט בקשרים שלו, וחלק מהכעס הוא בגלל חוסר ההבנה למה זה בעצם הוא מאבד שליטה שוב ושוב.

גם איתמר זקוק לחוויה מתקנת, אולם לשם כך הוא צריך להבין קודם כל לעומק מה פגש בקשרים הקודמים, ועל מה לעבוד הפעם. באופן לא מודע הוא קיבל אישה שיכולה להכיל גם אותו וגם את הקשר אם יאפשרו לה, אבל יש מצב הוא עדיין לא מספיק בשל להבין שהנסיון הכושל שלו לשלוט בקשר אבוד מראש: הנסיון לשליטה הוא בדיוק מה שיגמור את הקשר אם הוא ימשך.

למרות הציניות שלו ושל ידידיו איתמר חייב לקבל את העובדה שאם לא יהיה קשוב לה ולצרכיה אלא לצורך שלו בשליטה הקשר יגיע למבוי סתום ויגמר.

אם איתמר יסכים להרים ידים – הוא יגלה שהיא לא באמת זקוקה לשליטה הזו בשלב הזה אלא מוכנה להיות פרטנרית כשהיא מגלה שהוא אכן קשוב לה באמת. זה יהיה המקום שבו הקשר יכול לעבור לשלב הבא שבו אין שולטים או נשלטים, אלא שני אנשים שלמדו לתת אמון זה בזו ולהיפך, והם מוכנים לנסות ולחיות ביחד.

אם ימשיך להלחם להסגר ולכעוס, כאקטים של שליטה פסיבית ואפילו קרבנית משהו, הוא יאבד אותה לחלוטין וגם את הקשר עצמו. כרגע זה נראה שלשם בדיוק זה הולך.

אישית אני חושב שאיתמר עדיין אינו אפוי מספיק כדי לנצל את פונטציאל האיכות והאינטלגנציה של קארין עד תומם. למרות הרצון הטוב שלו הוא לא ממש מבין למה זה לא עובד, והוא בדרך להרים ידים, להתייאש, ולחזור לחיק החמים והמנחם של חבריו ומשפחתו.

אבל למרות הכל אשמח להיות מופתע לטובה. מגע לשניהם – כמו לכל אחד בעצם – להכנס ראש בראש בצורך הזה בשליטה מדומה, לוותר עליה, ולאפשר לשניהם להפגש מהמקום הרך והפגיע שלהם כי רק פגישה שכזו תביא איתה בסופו של דבר את האמון המיוחל.

 

    צרו קשר

    כיתבו לי הודעה, אשמח לענות לכם :)

    דילוג לתוכן